„Ingineria energetică devine din ce în ce mai atractivă pentru tineri. Absolvenții noștri se regăsesc oriunde există o lumină aprinsă și trebuie să fie pregătiți să se adapteze permanent la transformările rapide din sectorul energetic”, declară prof. dr. ing. Diana Robescu, decanul Facultății de Energetică Facultatea de Energetică din cadrul Universității Naționale de Știință și Tehnologie POLITEHNICA București își consolidează parteneriatul cu mediul economic și instituțional pentru a pregăti specialiști capabili să răspundă provocărilor tranziției energetice și dezvoltării sustenabile.
Pe 23 iunie, Facultatea de Energetică a organizat ședința anuală a Consiliului Consultativ, un forum de dialog între mediul academic, companii din sectorul energetic, autorități de reglementare, asociații profesionale și absolvenți ai facultății. La eveniment au participat reprezentanții a 28 de companii, instituții și organizații profesionale, confirmând interesul tot mai mare pentru dezvoltarea unei colaborări active între universitate și piața muncii.
„Consiliul Consultativ este o inițiativă a Facultății de Energetică începută în anul 2017 și reprezintă un mecanism important prin care primim recomandări privind direcțiile de dezvoltare ale facultății și formarea absolvenților noștri pentru integrarea cât mai bună pe piața muncii. În ultimii ani am consolidat foarte mult relația cu companiile, iar acum ne propunem să mergem mai departe, prin grupuri tematice de lucru care să răspundă atât nevoilor industriei, cât și obiectivelor academice”, a declarat prof. dr. ing. Diana Robescu, decanul Facultății de Energetică.

În cadrul reuniunii a fost lansat programul Energy & Sustainability EduBridge, o inițiativă menită să apropie și mai mult educația, cercetarea și practica profesională. Programul va facilita implicarea specialiștilor din industrie în activități didactice și aplicative, mentorat, co-tutelă pentru proiectele studenților, workshopuri, stagii de practică și internshipuri. De asemenea, colaborarea vizează dezvoltarea și susținerea programelor de masterat dual, inclusiv a celui dedicat energiei regenerabile, precum și participarea reprezentanților companiilor la procesul educațional prin prelegeri și activități de specialitate. „Prin acest program ne dorim să construim o punte solidă între universitate și industrie.
Specialiștii din companii pot contribui direct la formarea viitorilor ingineri, iar recomandările formulate în cadrul grupurilor tematice vor fi analizate și implementate la nivelul facultății”, a precizat Diana Robescu. Interesul tinerilor pentru domeniul energetic este în continuă creștere, fapt confirmat și de rezultatele admiterii din acest an. În prima etapă de admitere anticipată, pentru cele 320 de locuri scoase la concurs s-au înscris 735 de candidați, ceea ce înseamnă aproximativ 2,3 candidați pe loc.
„Ingineria energetică devine din ce în ce mai atractivă pentru tineri. Pentru etapa a doua de admitere mai avem disponibile foarte puține locuri la buget, iar intenția noastră este să oferim și locuri cu taxă până la atingerea capacității totale de școlarizare, de 520 de locuri la licență”, a explicat decanul Facultății de Energetică.

Totodată, gradul ridicat de angajabilitate al absolvenților confirmă relevanța pregătirii oferite de facultate. Aproximativ 40% dintre studenții de la programele de licență sunt deja angajați, iar la nivelul programelor de masterat procentul depășește 95%, spune Diana Robescu. Pe 5 iulie, Facultatea de Energetică va celebra o nouă generație de specialiști, în cadrul ceremoniei de absolvire la care sunt așteptați aproximativ 500 de absolvenți – 240 de la programele de licență și circa 250 de la programele de masterat. Mesajul transmis de Diana Robescu către absolvenți și viitorii studenți este unul al adaptabilității și al învățării continue.
„Îi așteaptă un domeniu fascinant, care se transformă permanent și aduce provocări noi în fiecare etapă. Absolvenții noștri se regăsesc oriunde există o lumină aprinsă. Pentru a avea succes trebuie să fie pregătiți pentru schimbare, să învețe continuu și să se adapteze rapid la evoluțiile tehnologice din sectorul energetic”, a subliniat decanul Facultății de Energetică.
Sursă: InvesTenergy


