Gala Energiei Românești, organizată în premieră de către Ministerul Energiei, își propune să promoveze și să premieze excelența în domeniul energetic din România.
În cadrul Galei Energiei Românești 2024, vor fi recunoscute performanțele tinerilor din energie, inițiativele de eficiență energetică, ideile inovatoare ale asociațiilor din domeniul energiei, contribuțiile profesorilor și unităților de învățământ care au implementat proiecte de energie verde, proiectele dezvoltate de administrația publică locală prin programe de finanțare, proiectele de cercetare-inovare în energie, precum și realizările excepționale ale companiilor din mediul public și privat. Prin urmare, următoarele trei categorii vor fi distinse cu premii în cadrul evenimentului: mediul de afaceri, educație și administrație.


