May 19, 2026

Germania a demarat procedura de privatizare a companiei de utilităţi Uniper

Germania a lansat procesul de privatizare a furnizorului de energie Uniper SE, în ceea ce ar putea deveni una dintre cele mai mari tranzacţii din Europa din acest an, informează Bloomberg, potrivit Agerpres.Berlinul a trebuit să naţionalizeze Uniper în timpul crizei energetice din 2022 pentru un total de 13,5 miliarde de euro,în ideea de a o salva de la colaps, după ce fostul său principal furnizor de gaze, grupul rus Gazprom, a oprit livrările.

O vânzare a Uniper ar putea ajuta guvernul de la Berlin să recupereze o parte din fondurile pe care le-a folosit în timpul salvării firmei, chiar dacă nu este sigur că va fii recuperată întreaga sumă.

Germania a început să pregătească revenirea Uniper la proprietatea privată încă de anul trecut, declarând că preferă un IPO, evaluând în acelaşi timp opţiuni alternative. Printre potenţialii ofertanţi care şi-au manifestat interesul se numără Equinor ASA, EPH, compania miliardarului ceh Daniel Kretinsky, şi Brookfield Asset Management Ltd.

Acest website respectă legislația românească în vigoare pentru protecția persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal.

 

© Asociația Producătorilor de Energie Electrică – HENRO 2026