Apr 28, 2026

Ministrul Energiei din Emiratele Arabe Unite: Ieşirea din OPEC ne dă flexibilitate; nu am discutat cu Arabia Saudită

Ministrul Energiei din Emiratele Arabe Unite (EAU) a declarat marţi pentru Reuters că plecarea din OPEC (Organizaţia Ţărilor Exportatoare de Petrol) şi OPEC+ (Organizaţia Ţărilor Exportatoare de Petrol şi aliaţii) va da ţării flexibilitate, deoarece nu va mai avea obligaţii în cadrul acestor organisme, potrivit Agerpres.

De asemenea, Suhail Mohamed al-Mazrouei a explicat că Emiratele Arabe Unite nu s-au consultat direct cu alţii, inclusiv Arabia Saudită, înainte de luarea deciziei.

Analiştii apreciază că această decizie este o lovitură pentru cele două grupuri exportatoare de petrol, şi pentru liderul lor – Arabia Saudită – într-un moment în care războiul din Iran a dus la un şoc energetic istoric şi a afectat economia mondială.

Războiul din Orientul Mijlociu a închis aproape complet Strâmtoarea Ormuz, în urma ameninţărilor iraniene la adresa transportului maritim. Acest lucru a blocat exporturile din principala regiune producătoare de petrol a lumii şi a contribuit la majorarea semnificativă a cotaţiilor ţiţeiului.

Decizia Emiratelor Arabe Unite nu va avea un impact semnificativ asupra pieţei, în urma situaţiei legate de Strâmtoarea Ormuz, a explicat Mazrouei.

Dar ieşirea EAU din OPEC reprezintă o victorie pentru preşedintele Donald Trump, care a acuzat grupul că “a jefuit restul lumii prin umflarea preţurilor la petrol”, mai scrie Reuters.

Sursă: Financial Intelligence

Acest website respectă legislația românească în vigoare pentru protecția persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal.

 

© Asociația Producătorilor de Energie Electrică – HENRO 2026