Astăzi a avut loc Summitul de Energie 2023, organizat de Newsweek Romania, eveniment care a reunit numeroși experți din sectorul energetic românesc.
Dna Silvia Vlăsceanu, Directorul Executiv al HENRO – Asociatia Producatorilor de Energie Electrica, a participat la evenimet și a dezbătut subiecte de interes, precum viitorul aspect al pieței de energie electrică în contextul noilor provocări, despre blocajele și oportunitățile prosumatorilor și despre necesitatea investițiilor în capacități de producție a energiei electrice:
”La nivel european, în prezent, se discută despre un nou model de piață (…) Cred că strategia de achiziție de energie electrică a furnizorilor, a operatorilor de distribuție și a utilizatorilor industriali va fi, în cea mai mare parte, bazată pe contracte pe termen lung, cu durată de la 3 până la 10 ani, cu prețuri fixe sau determinabile pe baza unor formule de calcul agreate în mod transparent și cu alocare pe platforme de tranzacționare.”
”Sper ca, pe viitor, să vedem comunități de energie electrică ale cetățenilor. Într-o comunitate de energie electrică, cetățenii pot deține, conform legislației, proprile instalații de producere, stocare și distribuție a energiei electrice. Cu cât este mai puțin suprareglementat acest domeniu, cu atât mai bine.”
”Până în 2050, Uniunea Europeană își propune să-și dubleze producția de energie electrică, mergând pe conceptul de electrificare. Astfel, este nevoie de investiți în capacități de producție pentru a realiza tranziția energetică, care este, momentan, într-un punct de cotitură.”


